Ekspertu viedokļi

Latvijas ražotāju atbalstīšanas rokasgrāmata

Lai mēs Latvijā varētu augt savā attīstībā, uzlabot un pilnveidot pašmāju ražošanu nepietiek vien ar to, ka parādam ar pirkstu uz valsts ierēdņiem, kuri reizēm nešķiet pildām savus pienākumus ar patriotisma pilnu sirdi. Nepietiek ar sūdzēšanos vien, ka valsts, tās iedzīvotāji un ražotāji netiek atbalstīti, ir jāsāk ar sevi – kā vienmēr!

Lai valsts spētu attīstīties veiksmīgi un Latvija pati būtu spējīga nodrošināt savus iedzīvotājus ar vietējiem labumiem, mums pašiem ir jākļūst atbildīgiem un jāsāk ar savu izvēli, ejot gar lielveikalu plauktiem.

Vislielākā problēma šajā sakarā ir uzcenojums, vai tā trūkums ievestiem produktiem, kas šo ārzemju produkciju padara patērētājam pieejamāku un finansiāli efektīvāku. Protams, ka vidusmēra latvietis centīsies ietaupīt, lai varētu vēlāk atļauties aizvest ģimeni ceļojumā- viss saprotams un pieņemams, tomēr..

..es aicinu pavērtēt uz kā rēķina? Kad mēs sakām „dārgi”, salīdzinot ar ko? Ar regulārām veselības pārbaudēm, izmeklējumiem un sliktākā gadījumā medikamentiem un ārsta pakalpojumiem? Kad mēs izvēlamies lētāku pārtiku, lētus ievestus produktus ar nezin kādu izcelsmi, par ko mēs maksājam vēlāk?

Par potenciāliem draudiem, kas iespējami TTIP līguma slēgšanas gadījumā, kad pār mums gāzīsies lētie amerikāņu subprodukti, diskutēsim nākošā rakstā, bet šoreiz par ieteikumiem, kā padarīt savu ikdienu „latviskāku”, kā palīdzēt Latvijas ražotājiem un attīstīt pašiem savu saimniecību.

Tas ir tāpat kā uzsākt biznesu – ir jāriskē, ir jāziedo laiks, nauda, sākotnēji no daudz kā ir jāatsakās, tomēr visbiežāk – tas ir tā vērts! Ja mēs visi iesākumā nedaudz pievilktu siksnas ciešāk, piepūstos un ziedotu savai valstij, ar laiku mēs visi būtu tikai ieguvēji.

Es zinu, ka mēs kopā varam. Ja latviešu hokejisti var iemācīt veselam aizokeāna kontinentam kur ir Latvija, tad vesela latviešu tauta, nav šaubu, spēs atjaunot agrikultūru, saimniecību, kā mazu, tā lielu ražošanu un saglabāt šo zemi zaļu un tīru. Ir tikai jāsāk – katram pašam ar sevi!

1. Izvērtē savu ēdienkarti!

Saraksti uz lapas visu, ko Tu ikdienā patērē, kādus produktus pērc. Iespējams būsi pārsteigts kā tas viss izskatās uz papīra un pat vēlēsies veikt kādas izmaiņas ēdienkartē. Izvērtē, cik daudz produktu nāk no Latvijas audzētājiem, un cik produktu ir ievesti no ārzemēm. Savas intereses pēc pat vari izkalkulēt procentuāli, cik daudz naudas izteiksmē atstāj savā valstī un cik eksportē uz ārzemēm. Tad veic labojumus un piezīmes, kurus produktus Tu vari iegādāties arī no Latvijas ražotājiem.

Savas ēdienkartes izvērtēšana ir labs sākuma solis, lai gan kritiski paskatītos uz savu veselību un uztura korelāciju, gan arī, lai saprastu , cik daudz naudas tiek investētas valsts attīstībā. Varbūt Tev radīsies pārdomas, un sapratīsi, ka tieši katrs pats ir atbildīgs par situāciju valstī – jāsāk vienmēr ir ar sevi pašu!

2. Sameklē sev tuvākos tirgus, tirdziņus un mājražotājus!

Kad ēdienkarte apskatīta un pārtikas produktu saraksts uzrakstīts, laiks sameklēt tuvākos tirdziņus, mājražotājus un veikaliņus, kuros iespējams iegādāties vēlamos produktus, lai šīs vietas turpmāk iekļautu savā iepirkumu veikšanas maršrutā.

Iespējams jāsāk ar kaimiņu iztaujāšanu un sava rajona izpēti. Var apzvanīt savus radus un draugus, varbūt viņiem ir kādi iecienīti un mīļi ražotāji – bitenieki, vistu audzētāji, zemnieki. Ja šādas iespējas nav, internets var būt labs palīglīdzeklis.

Šeit ir vairākas adreses, kur smelties informāciju:

3. Seko „Latvijas Mājražotāji” jaunumiem!

Seko līdzi „Latvijas Mājražotājiem” sociālajos tīklos – facebook, draugiem.lv un twitter -, lai uzzinātu jaunāko informāciju par mājražotājiem un ražotājiem Latvijā.

„Latvijas Mājražotāji” ļoti bieži izsludina dažādus konkursus, kuru mērķis ir veicināt mazo un lielo Latvijas ražotāju attīstību un popularitāti, šie konkursi ļauj iepazīties ar produktiem un nogaršot tos, pirms iegādāties!

Sekojot „Latvijas mājražotājiem” uzzināsi arī par gaidāmajiem tirdziņiem un vietām, kuras apmeklēt, lai paplašinātu savu Latvijas saimniecību redzesloku.

4. Apmeklē tirdziņus, lai uzzinātu vairāk!

Apmeklējot dažādus tirgus un tirdziņus, varēsi iegūt daudz jaunas informācijas no ražotājiem Latvijā. Saimnieki un pārdevēji parasti ir laipni un atvērti sarunām, tāpēc bez problēmām uzzināsi sev interesējošos jautājumus, kā arī varēsi nobaudīt ražotāju gardumus, aptaustīt roku darbus un iepazīt jaunas saimniecības un to produkciju.

Starp citu, Latvijā tiek ražotas arī sadzīves lietas, priekšmeti un izejvielas, ne tikai pārtika. Varbūt der savā sarakstiņā atzīmēt priekšmetus, kuri nolietojušies un kurus iespējams varētu aizvietot ar jaunām Latvijas ražotāju precēm. Šādas lietiņas var būt māla podi, trauki, bļodiņas, svečturi, koka karotes, dēlīši, paliktnīši, skaistas rotas, modernas saktas, cimdi, zeķes, galda spēles, rotaļlietas bērniem, skaistumkopšanas produkti, somas, priekšauti, bērnu apģērbi.. tā varētu turpināt ilgi!

Lai saprastu, cik daudz mūsu pašu strādīgās rokas spējušas sastrādāt, ir vienkārši jānāk uz tirdziņiem un jāuzzina! 🙂

5. Izvērtē savas prioritātes un izvēles!

Neesmu šeit, lai kādu mācītu un norādītu uz kaut kādām nepilnībām prioritāšu izvērtēšanā, tomēr reizēm pietiek vērst uzmanību, kad cilvēks pats saprot, ka savā ikdienā var un vēlas kaut ko izmainīt.

Tā kā ražotājiem Latvijā ir diezgan ko pacīnīties, lai spētu izstrādāt, ražot un izplatīt savu preci, arī cenu izteiksmē tas diezgan bieži atspoguļojas. Tomēr, ja mēs mākam izvērtēt, kam tērēt vairāk, kam mazāk- ieguvēji var būt abi – gan pircējs, gan pārdevējs.

Turklāt šīs izvēles var padarīt dzīvesveidam draudzīgas, un būsi sašāvis vairākus zaķus ar vienu šāvienu. Klasiskais variants par automašīnas nomaiņu uz riteni ne visiem šķiet iespējams, un ja nu tomēr pamēģina 1 nedēļu – gan ietaupīta nauda par degvielu, gan arī ietaupīts par maksas stāvvietām, gan pavadīts laiks svaigā gaisā un fiziskās aktivitātēs.

Tas, protams, nav vienīgais veids, kā ietaupīt. Vienmēr jau var pagatavot pusdienas majās un paņemt uz darbu, izvēlēties sportiskas aktivitātes parkā, nevis pirkt sporta kluba abonementu, Vecrīgas nakts dzīves vietā, sarīkot nakts pārgājienu.. iespēju ir tik daudz! 🙂

6. Dalies ar saviem tuviniekiem par vietām, kur iepirkties!

Un tālāk, kad pats būsi visam gājis cauri, izmainījis iepirkšanās paradumus par labu Latvijas saimniecības attīstībai ir laiks pievērst savus radus un draugus šim ieradumam. Iespējams, ka pat vari sarunāt ar savu iecienītāko saimniecību, ka pērkot vairumā saņemsi atlaides, un šis nebūs zaudējums ne vienai pusei, jo pozitīvās enerģijas apmaiņa kā pircēju tā pārdevēju tikai padarīs bagātāku.

Un tad, kad kopīgi visi iesiet iepirkties uz tirgus, redzēsiet, kā pasaule kļūst bagātāka, skaistāka un pilnīgāka, jo nu mēs visi būsim izmainījuši nelielu kripatiņu savas ikdienas, kas pamatīgi ietekmēs pašmāju labumu ražošanu.

 

Ance Šternberga
TopiVesels.lv